Cvičení čínských císařů
Přečtěte si také rozhovor uveřejněný v magazínu Maitreia Omlazovací cvičení Návrat k jaru – nejen na jaře
Chuej-čchun-kung – Omlazovací cvičení čínských císařů – Návrat k jaru
Jedná se o speciální sestavu cviků, kterou sestavili v Číně taoističní mniši, aby si prodloužili život a mladickou pružnost. Na veřejnost se tato soustava cviků dostala teprve relativně nedávno a nyní ji v čínské kultuře předávají učitelé svým žákům. K nám se dostala přes paní, která pochází z Německa a její jméno je Monnica Hacklová. Jezdila několik let do Číny, kde mimo jiné navštěvovala školu tai chi. Její učitelka paní Poon Whye Chan ji seznámila se sestavou cviků Chuej-čchun-kung. Paní Chan jí také vyprávěla příběh, podle něhož toto cvičení dostalo svůj název.
Z historie
Když ještě v Číně vládli císařové, pokládali se za „syny nebes“ a lid na ně tak i pohlížel, tak aby si oni prodloužili svůj život, vymýšleli různé elixíry a produkty k tomuto účelu. Jednou se ale císař, který zrovna vládnul dozvěděl o mniších, kteří přes svůj vysoký věk vypadali mladě a byli stále svěží. Údajně byl jejich věk až stopadesát let. Císaři umírali tak ve svých šedesáti až sedmdesáti letech. Tito mniši vypracovali jednoduchou sestavu cviků pomocí nichž je možno načerpat energii. Podle legendy císař nařídil, aby ho naučili tyto cviky a zároveň zakázal, aby je mniši šířili dál. Jedině císař sám je směl cvičit. Tak vznikl název této sestavy – Chuej-čchun-kung neboli Návrat k jaru (není zde myšleno roční období, ale mládí člověka), nebo také název Omlazovací cvičení čínských císařů. Tolik praví legenda.
Pravdou ale je, že tuto sestavu cviků opravdu vynalezli taoističtí mniši, kteří při svých několikahodinových meditacích poznali, že existují body v lidském tělě, které jsou spojeny kanály (meridiány), kterými proudí energie, čerpaná z kosmu a země. Tato energie působí ozdravně na lidské orgány, které se na meridiánech (drahách) nachází. Aktivací bodů ležících na těchto drahách (akupresurou, akupunkturou, pohybem, jenž přináší střídavé stlačení a uvolnění) způsobí zprůchodnění drah a čerpaná energie může volně proudit, působit tedy v tělě ozdravně. Cvičení bylo dlouho utajováno a šířilo se dál především ústně.
Cvičení patří do pokladnice čínské medicíny. Je součástí dechové a pohybové terapie, která se v Číně nazývá Čchi-kung (práce s energií). Pokud energie – čchi v těle volně neproudí, člověk onemocní. Číňané zjistili, že pomalé pohyby a vnitřní soustředění na určité části těla může do lidského těla přivádět energii a regulovat její tok. Tak např. pohledem do dlaně rukou se aktivují všechny meridiány, které tudy procházejí. V tomto konkrétním případě se jedná o dvojice meridiánů plíce – tlusté střevo, srdce – tenké střevo, perikard – trojitý ohřívač. Stimulace pohledem při cvičení má příznivý účinek nejen na orgány, ale i na jejich dráhy.
Při cvičení je třeba dodržovat 4 pravidla:
- pravidlo je, že pohyby musí být nanejvýše pomalé
- dýchání musí být přirozené
- pravidlo zní, že cvičení se musí provádět bez námahy a konečně
- pravidlo praví, že během cvičení se nemění předmět pozornosti. Soustředění se nedoporučuje napjaté, ale spíše jako lehká pozornost.
Celé cvičení probíhá vestoje, není náročné na místo, cvičit se může v kteroukoliv denní dobu. Možné je ale to, že někteří jedinci se cítí tak nabiti energií, že by hůře usínali po večerním cvičení. Oděv na cvičení by měl být pohodlný, obuv taková, aby nebránila styku se zemí (to pro přívod energie). Pouze ve dvou případech se nesetká cvičení s výsledkem a to když má člověk rýmu a nemůže dýchat, a když cvičí venku ve větrném počasí. To by mohla být energie, která stoupá v těle nebo kolem něj, odváta. Další vyjímečností cvičení sestavy Chuej-čchun-kung je, že před vlastním cvičením navozujeme představu svého mládí a krásy, spojenou s úsměvem na rtech. To způsobí, že se člověk uvolní, srovná se dech a tak je úspěšně stimulována centrální nervová soustava. Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie. Účinky na sobě pozná každý velmi brzy, pokud ne okamžitě.
https://test.jitkas.cz/cviceni-cinskych-cisaru/https://test.jitkas.cz/wp-content/uploads/2016/05/jarmila-r-0_sm.pnghttps://test.jitkas.cz/wp-content/uploads/2016/05/jarmila-r-0_sm-150x150.pngLekcechi kungPřečtěte si také rozhovor uveřejněný v magazínu Maitreia Omlazovací cvičení Návrat k jaru - nejen na jaře Chuej-čchun-kung - Omlazovací cvičení čínských císařů - Návrat k jaru Jedná se o speciální sestavu cviků, kterou sestavili v Číně taoističní mniši, aby si prodloužili život a mladickou pružnost. Na veřejnost se tato soustava cviků dostala...cv tajci@centrumvitality.comAdministratorCentrum Vitality